Beschrijving
Deze cello is gebouwd door de Nederlandse vioolbouwer Saskia Schouten in 2024. Dit model is geïnspireerd op een cello van Francesco Ruggierie uit 1687.
Het bovenblad is gemaakt van sparrenhout met veel “maschio” (‘Maschio’ sparrenhout, of “abete rosso maschio” in het Italiaans, is een term die wordt gebruikt om een soort sparrenhout te beschrijven dat zeer gewaardeerd wordt om zijn klankeigenschappen).
De inleg is gemaakt van ebben/esdoorn/ebben. De tweedelige achterkant is gemaakt van zeer gevlamd esdoorn, net als de zijkanten en de krul.
De afmetingen van deze (4/4) cello door Saskia Schouten:
- bovenste breedte 34,5 cm
- smalste breedte 24,4 cm
- onderste breedte 45,1 cm
- corpusslengte (tot de hiel) 75,5 cm
- de mensuur is 69,5 cm (van kielhoutje tot de kam)
Deze cello past in een gewone cellokoffer.
De huidige setup bestaat uit:
- een Bois d’Harmonie ebbenhouten staartstuk met geïntegreerde fijnstemmers
- Belgische cello kam met speciale modificatie aan de pootjes
- Ebbenhouten stemknoppen
- ebben toets
- een stevige carbon eindpin van Bois d’Harmonie
- De cello is bespannen met Larsen Il Cannone Warm & Broad snaren.
Over vioolbouwer Saskia Schouten: De vioolbouwer als klankpoëet…
De oorspronkelijke betekenis van het Griekse woord poetu is doen/maken. Dat is het mooie van dit vak: het poëtische ondefinieerbare van muziek mogelijk maken door een instrument te scheppen wat die potenties in zich heeft.
Saskia Schouten (geboren 16-02-61) ging na de middelbare school een jaar in de leer bij vioolbouwer Paul de Froe in Amstelveen. Vervolgens vertrok zij naar Cremona in Italië om aan de internationale vioolbouwschool (IPIALL) opgeleid te worden. In 1982 werkte zij een jaar samen met vier collega’s in Toscane…
Daarna vertrok zij met collega Peter Pots naar Palermo om daar de instrumenten te restaureren van het conservatorium. Na deze ervaringen behaalde zij in 1986 het diploma Maestra, aan de IPIALL te Cremona.
Tot 2009 was zij gevestigd in Heusden (en Hedikhuizen), daarna in ‘s-Hertogenbosch. In deze tijd specialiseerde zij zich in nieuwbouw van celli en altviolen. De laatste jaren bouwt ze ook weer violen.
In binnen en buitenland wordt op haar instrumenten gespeeld, zowel door gerenommeerde musici als door conservatoriumstudenten en toegewijde amateurs. Meerdere instrumenten aangekocht zijn door het muziekinstrumentenfonds (NMF).